فواید بازی با تفنگ آب پاش برای کودکان

فواید بازی با تفنگ آب پاش برای کودکان

بعضی از بازی ها در سنین کودکی برای کودکان و سرگرمی آنها الزامی است. مانند تفنگ آب پاش که با توجه به قابلیت های زیاد آنها و تاثیر مثبت زیادی که در سنین بالاتر دارند. فواید بازی با تفنگ آب پاش برای کودکان به حدی است که می تواند مشکلات روحی و جسمی کودکان تا حد زیادی بهبود ببخشد و حس نشاط را در آنها زنده کند. حتی این روحیه در سنین بزرگسالی برای آنها به بهترین شکل باقی می ماند و آنها را به سمت زندگی پرنشاط و هیجانی ورزشی هدایت می کند.

تفنگ آب پاش و ایجاد نشاط و هیجان در کودکان

ایجاد نشاط و هیجان در کودکان با تفنگ آب پاش

از دیگر فواید بازی با تفنگ آب پاش ایجاد سرگرمی و نشاط در کودکان است. یکی از اصلی ترین عوامل که کودکان را به ادامه بازی با این أسباب بازی سوق می دهد، هیجانی است که در کودکان ایجاد می کند. بازی کردن با این تفنگ کودکان را از حالت انزوا و بی حرکتی خارج کرده و آنها را به سمت بازی کردن و هیجان آن می کشاند، که خوب این حالت خواسته قلبی همه والدین است.

تفنگ آب پاش و تاثیر آن بر تقویت مهارت های حرکتی

یکی از راههای سوق دادن کودکان به سمت ورزش و داشتن یک زندگی پرتحرک و با نشاط را باتوجه به بازی های آنهاست. به عنوان مثال بازی با تفنگ با آب پاش و فواید بازی با تفنگ آب پاش از بازی های تاثیر گذار روی این بخش از زندگی آنها حتی در سنین بزرگسالی هستند. بازی کردن با تفنگ آب پاش و اتفاقاتی که حین آن می افتد، مانند؛ پریدن، جست و خیزها، دویدن و ... عامل یادگیری تمامی مهارت های حرکتی در کودکان هستند.

تفنگ آب پاش و تقویت مهارت حرکتی پایه

به فعالیت هایی که باعث تقویت عضلات و افزایش استقامت بدن می شوند، مهارت حرکتی پایه گفته می شود. از فواید بازی با تفنگ آب پاش نیز همین مسئله است. بازی با این أسباب بازی به قدری برای کودکان جذاب است که متوجه گذشت زمان نمی شوند و ناگهان متوجه می شوند که زمان زیادی را به بازی کردن اختصاص داده اند. در صورت خسته شدن دست ناخوداگاه تفنگ را به دست دیگر خود انتقال می دهند. تکرار کردن این مسئله سبب تقویت عضلات کتف، بازو، ساعد و مچ دست آنها خواهد شد.

تقویت مهارت حرکتی پایه با تفنگ آب پاش

علم ثابت کرده است که این بازی ها در کودکی سبب تقویت مهارت حرکتی کودکان در سنین بزرگسالی خواهد شد. همچنین کودکانی که در سنین پایین موفق به کسب این مهارت ها نشده اند، در سنین بزرگسالی نیز بی تحرک هستند. پس می توان گفت أساس یادگیری زندگی ورزشی در سنین کودکی و باتوجه به بازی ها شکل می گیرد.

تفنگ آب پاش و تبدیل انرژی به توانایی

کودکان در زندگی همیشه دارای انرژی اضافی و تخلیه نشده هستند. که تخلیه نشدن این انرژی اضافی در کودکان ممکن است سبب بروز رفتارهای نامناسبی در آنها شود. رفتارهایی از قبیل؛ پرخاشگری، ناسازگاری، بهانه گیری و ... که برای هر والدینی دیدن این رفتارها ناخوشایند است. فعالیت بدنی بالایی که کودکان با استفاده از این بازی ها دارند، سبب تخلیه انرژی بالای کودکان شده و حتی شب ها نیز راحتتر به خواب می روند.

تفنگ آب پاش و ایجاد فرصتی برای تعامل بیشتر والدین با کودک

تفنگ آب پاش می‌تواند فرصتی برای تعامل بیشتر والدین با کودکان ایجاد کند. در زیر چند نکته آمده است که چگونه تفنگ آب پاش می‌تواند این فرصت را فراهم کند:

 1.  بازی و سرگرمی: استفاده از تفنگ آب پاش می‌تواند یک فعالیت سرگرم‌کننده برای والدین و کودکان باشد. شلیک آب به یکدیگر یا به هدف‌هایی مثل هدف‌های حرکتی، مثلاً آب پاشان موجود در محوطه یا ظرف‌های آب رنگی، می‌تواند بازی جذابی را به وجود آورده و وقتی خوبی را برای تفریح و هم‌بستگی خانوادگی فراهم کند.
 2.  فعالیت‌های خارج از خانه: استفاده از تفنگ آب پاش می‌تواند والدین را وادار به بیرون بردن کودکان کند. مثلاً در روزهای گرم تابستان، می‌توانید به فضای باز بروید و با هم در محوطه خانه، پارک یا فضای سبز دیگر بازی کنید. این امر می‌تواند زمینه‌ای را برای برقراری ارتباط نزدیکتر بین والدین و کودکان فراهم کند.
 3.  تحرک و ورزش: استفاده از تفنگ آب پاش می‌تواند والدین را به تحرک و ورزش تشویق کند. هنگامی که والدین و کودکان با هم به بازی آب پاشی مشغول می‌شوند، به طور طبیعی بیشتر حرکت می‌کنند و فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهند. این امر سبب افزایش سلامتی و رفاه جسمانی هر دو طرف می‌شود و همچنین باعث ایجاد یک بستر برای گفت‌وگو و تعامل بیشتر درباره سلامت و ورزش نیز می‌شود.
 4.  ایجاد لحظات خاص: بازی با تفنگ آب پاش می‌تواند لحظاتی خاص و خاطره‌انگیز برای والدین و کودکان ایجاد کند. این تجربه ممکن است خنده و شادی را به همراه داشته باشد و خاطراتی برای همیشه در ذهن کودکان والدین بماند. این لحظات ممکن است باعث تقویت ارتباط عاطفی و نزدیکی بین والدین و کودکان شود.

همچنین برای حفظ ایمنی، در حین بازی با تفنگ آب پاش می‌توانید به کودکان آموزش دهید که از چه قسمت‌ها و چگونگی استفاده از آن استفاده کنند و همچنین قوانین مربوط به بازی در محیط باز و ایمنی را رعایت کنند.

سخن نهایی

آرزوی هر پدر و مادری دیدن روحیه شاد و پرنشاط کودکان است. با گرم شدن هوا و کمتر شدن تحرک بچه ها، ترس از گرمازدگی می تواند کودکان و والدین را در این فصل محدود کند. اما از فواید بازی با تفنگ آب پاش برای کودکان همین امر است. که در فصل گرما با خنک کردن آنها سبب ایجاد نشاط کودکان و از بین بردن گرمازدگی می شود.

سوالات متداول در مورد فواید بازی با تفنگ آب پاش

 1. فواید بازی با تفنگ آب پاش برای کودکان چیست؟
  ایجاد روحیه هیجانی، تقویت مهارتی از مهم ترین فواید بازی با تفنگ آب پاش است.
 2. آیا بازی با تفنگ آب پاش خطرناک است؟
  این بازی از امنیت بالایی برخودار است و أصلا خطرناک نیست.
 3. ایا این بازی به صورت گروهی قابل بازی کردن است؟
  بله این بازی، هم به صورت گروهی و هم انفرادی قابل بازی است.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد